Všechny akce
Jilmové větrolamy
Obec Nakolice u Nových Hradů
, okres České Budějovice
Rok dokončení: 2021
Náklady: 23 000 Kč
Dobrovolnické hodiny: 250
První větší akce našeho nově vzniklého myslivecko-ochranářského spolku ve spolupráci s Městem Nové Hrady. Akce realizována na vodotečích v majetku města s jeho 70% finanční podporou a 30% investicí spolku, který vše připravil, nakoupil sadební materiál, 300 ks jilmů, nakoupil a připravil řezivo ke stromkům, pletivo a vše potřebné. Spolek se i nadále o vysazené stromy stará, opravuje pletivo u stromků a provádí pachování k odpuzení zvěře, především proti vytloukajícím srncům. Akci realizovalo pět členů spolku s rodinnými příslušníky a dalšími podporovateli z řad nemyslivecké veřejnosti. Honitbu uvedený spolek nemá v užívání, ale její členové zde vykonávají výkon práva myslivosti.
*drrmt*
Napajedlo
Obec Přistoupim
, okres Kolín
Rok dokončení: 2020
Náklady: 3 000 Kč
Dobrovolnické hodiny: 12
V lokalitě bez přirozeného zdroje vody bylo zbudováno napajedlo, které úspěšně slouží nejenom zvěři, ale také mnoha druhům ptactva a hmyzu.
Honitba Vitice
Obec Vitice
, okres Kolín
Rok dokončení: 2019
Za účelem podpory zpestření krajiny začali již v roce 2001 s výsadbou plodonosných dřevin. Od té doby vysázeli přes 3 500 stromů, což je několik kilometrů liniových výsadeb. Často pomohla dobrá spolupráce se zemědělci, kteří poskytli pozemky a myslivci se postarali o výsadbu. Na vhodných místech byly vysázeny remízy a vytvořena napajedla. Na 15 hektarech jsou udržována
myslivecká políčka s ovsem, krmnou kapustou nebo kukuřicí. Dnes už jsou osázeny všechny dříve dřevin prosté meze v honitbě. Na některé remízy navazují myslivecká políčka, kde se střídají atraktivní plodiny pro zvěř. Mimo zvěře jsou taková místa atraktivní pro mnoho dalších druhů živočichů.
Kelečsko a.s., Kelč
Obec Kelč
, okres Vsetín
Rok dokončení: 2019
Pro zvýšení úživnosti zemědělských ploch a vytvoření klidových zón v rámci zemědělského hospodaření vstoupili přihlašovatelé v roce 2017 do agroenvironmentálních opatření v rámci dotací SZIF. Konkrétně se jednalo o ochranu čejky chocholaté, biopásy a zatravnění orné půdy. Ve spolupráci s městem Kelč a místními mysliveckými spolky osázeli ovocnými stromy meze mezi poli. Opatření jsou realizována na pozemcích zemědělské společnosti KELEČSKO a.s. a na nezemědělských pozemcích města Kelč.
Nektarodárné biopásy jsou pěstovány na ploše 10 ha, plocha pro ochranu čejky chocholaté, v krmné variantě je oseta na výměře 26 ha a ve spolupráci s místními mysliveckými spolky a městem Kelč bylo osázeno 600 metrů mezí mezi poli. Zatravněno bylo 15 ha svažitých pozemků a na 105 ha se začalo hospodařit v ekologickém režimu. Díky rozvinuté živočišné výrobě zde pěstují na 150 ha orné půdy vojtěšku, která zvyšuje potravní nabídku zvěře.
Městské lesy Hradec Králové
Obec Hradec Králové
, okres Hradec Králové
Rok dokončení: 2019
Náklady: 1 739 397 Kč
Majetek akciové společnosti Městské lesy Hradec Králové je unikátní jak svou polohou v blízkosti statisícového města, tak enormní rekreační zátěží. Snahou společnosti je hospodařit na svěřeném majetku s péčí řádného hospodáře a skloubit všechny funkce lesů, včetně mysliveckého hospodaření a jeho propagace, při zachování trvale udržitelného rozvoje lesního prostředí.
Výsledkem skloubení kvalitního lesnického a mysliveckého hospodaření je dlouhodobé zvyšování druhové pestrosti porostů, a tím i úživnosti honiteb. Ve stále větší míře se zde uplatňují produkční listnaté dřeviny a doplňkově i plodonosné a ovocné dřeviny.
V posledních letech se zaměřují i na zadržování vody v krajině a budování napajedel pro zvěř, ale i pro rostlinné a živočišné druhy vázané na vodní prostředí.
Honitba Orel Darkovice
Obec Darkovice
, okres Opava
Rok dokončení: 2018
Myslivecký spolek Orel Darkovice-Darkovičky si plně uvědomuje, že úloha dnešní myslivosti je zejména v ochraně a tvorby životního prostředí. O to více tuto skutečnost pociťujeme v polní honitbě, kde v průběhu posledních 60 let došlo k rapidní změně zemědělského hospodaření. Zejména drobné zvěři se nedostává vhodných životních podmínek na rozdíl od zvěře černé a srnčí. Z těchto důvodu jsme se rozhodli vytvořit v honitbě síť ploch, na kterých se bude příznivě hospodařit s ohledem na životní nároky drobné zvěře, a to především bažantí, zaječí a koroptve polní.
Honitba Potštát
Obec Potštát
, okres Přerov
Rok dokončení: 2018
V uplynulých 15 letech, kdy jsme uživateli honitby Potštát, provádíme řadu opatření ke zvýšení biodiverzity prostředí, zadržení vody v krajině, zvýšení hnízdních možností ptactva a života drobných živočichů včetně rybích společenstev a obojživelníků.
Významným vlivem při predaci volně žijících živočichů se stává silniční doprava, urbanizace prostředí a v neposlední řadě koncentrovaná zemědělská výroba. Myslivci se rovněž mohou podílet na opatřeních, která ekologickou stabilitu prostředí a všeho živého podstatně zlepší.
Honitba Stráž Choryně
Obec Choryně
, okres Vsetín
Rok dokončení: 2018
Náklady: 180 000 Kč
Honitba Stráž Choryně byla uznána rozhodnutím Okresního úřadu ve Vsetíně dne 17.3. 1993. Celková výměra honitby je 1 207,5 ha, z toho výměra souvislých honebních pozemků je 1 059 ha. Po celou dobu existence společenstevní honitby byla vždy pronajata Mysliveckému spolku Stráž Choryně.
Zemědělská půda je užívána společností AGROTECH, spol s r.o. Poličná, lesní půda je vlastněna městem Valašské Meziříčí a obcí Choryně, vodní plochy jsou částečně tvořeny soustavou rybníků užívanou společností Haška spol. s r.o. Hustopeče a v menší míře toky řeky Bečvy a říčky Juhyně.
Honitba se nachází v katastrů obcí Choryně, Juřinka a Lhota u Choryně na soutoku řeky Bečvy a říčky Juhyně ve Zlínském kraji. Nadmořská výška honitby se pohybuje od zhruba 310 m n/m do 400 m n/m. V honitbě je normována zvěř drobná, konkrétně zajíc a bažant, ze zvěře spárkaté je normovaná zvěř srnčí. I přes veškerou snahu se nedaří naplňovat normované počty bažanta.
Honitba Podivín, Ladná
Obec Podivín
, okres Břeclav
Rok dokončení: 2017
Náklady: 6 390 000 Kč
Obec Podivín je typické jihomoravské městečko, v jehož okolí převažuje zemědělská krajina s velkými monokulturními půdními bloky. Jako myslivec jsem již dlouho vnímal nepříznivý vliv tohoto hospodaření na stavy drobné zvěře a přírody vůbec. A protože jsem sám byl vlastníkem zemědělské půdy, začal jsem realizovat přírodě blízká opatření na svých pozemcích a později jsem i za účelem těchto opatření pozemky přikupoval a zemědělsky hospodařil.
Od roku 2014 se nám podařilo vytvořit a zrealizovat 9 projektů, které jistě přispěly ke zlepšení ekologické stability v daných lokalitách a jsou zároveň i významnými krajinnými prvky.
Námi vybudované lokality se také staly oblíbeným cílem obyvatel okolních obcí a také žáků místních škol v rámci výuky přírodovědy.
Provedli jsme zatravnění 1,8 ha orné půdy, vysadil celkem 300 ks převážně ovocných stromů, průběžně vyseli cca 1ha biopásů, obnovili 1 ha lužní louky.
V katastru sousední obce Ladná se nachází největší projekt – soustava tůní a mokřadů, zatravnění orné půdy luční směsí, výsadba ovocných i lesních stromů a keřů – na celkové ploše 6,5 ha, včetně vodních ploch o rozloze 1,2 ha. Součástí této lokality jsou vybudované biotechnické objekty – broukoviště, plazníky apod.
Pozemky ve vlastnictví a užívání k zemědělskému hospodaření rodinným statkem u Hájků v rámci honitby Kamenná
Obec Čilá
, okres Rokycany
Rok dokončení: 2017
Řádná péče o zemědělskou krajinu a tím i ochrana životního prostředí zvěře budí překvapivě negativní reakce nejen u zemědělců, ale paradoxně i u myslivců. Při získávání informací z odborné literatury, ať již české či zahraniční jsem zjistil, že v popisech, jak chovat jednotlivé druhy zvěře, je nezanedbatelná část věnována úpravám krajiny. Tedy zvýšení potravní a krytové nabídky. Pro mě je zejména smutným faktem, že o faktory působících na kvalitu a početnost zvěře se většina myslivců začne zajímat až v době, kdy není možno daný druh zvěře z důvodu nízkých stavů lovit. Přitom je nutné si uvědomit, že živočichové polních ekosystémů, tedy i drobná zvěř jsou bioindikátorem stavu životního prostředí. Současný stav většiny zemědělského, ale i mysliveckého hospodaření v rámci dlouhodobé udržitelnosti je tedy nevyhovující. Zhoršující se stav krajiny na dotčeném území nás dovedl k myšlence zvrátit nepříznivě se vyvíjející situaci. A to fyzicky přímo na dotčeném území. Úpravami v honitbě se zabýváme od roku 2003. Jedná se o jednoletá, víceletá a trvalá opatření.
Jednoletá – biopásy krmné a nektarodárné, zvěřní políčka, meziplodiny, podsevy a úhory
Víceletá – jetelotravní pruhy, zatravněné souvratě, dočasné remízky
Trvalé – aleje a sady ovocných stromů, liniové remízky, solitérní stromy, osevní postup, vodní plochy, snížené používání průmyslových hnojiva a chemických látek k ochraně rostlin.
Školní lesní podnik Křtiny
Obec Křtiny
, okres Blansko
Rok dokončení: 2017
Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, je držitelem a uživatelem honitby ŠLP Křtiny. Honitba je účelovým zařízením Mendelovy univerzity v Brně, nachází se mezi krajským městem Brnem a okresním městem Blansko.
Celková výměra honitba činí 9493 ha, lesní pozemky zaujímají 92 % plochy, orná půda 5 %, travní porosty 2 %, vodní a ostatní plochy 1 %.
Nadmořská výška honitby je od 250 m n.m. v údolí řeky Svitavy až po 574 m n.m. na nejvyšším bodě honitby, kterým je vrch Proklest. Reliéf terénu je velmi členitý, hluboce zaříznutá údolí s prudkými stráněmi a bočními žleby protínají celou honitbu. Především se jedná o údolí řeky Svitavy a na ně navazující údolí Křtinského potoka. Přibližně jedna třetina výměry honitby je součástí CHKO Moravský kras.
Hlavní zvěří je zvěř srnčí a zvěř černá. Z dalších druhů spárkaté zvěře je v honitbě normována zvěř mufloní a zvěř jelení. Z drobné zvěř je normován zajíc polní a bažant obecný. Stavy drobné zvěře jsou dlouhodobě na nízké úrovni.
Cílem mysliveckého hospodaření je chov zvěře v co nejpřirozenějším prostředí v souladu s hospodařením lesnickým. Základem lesního hospodaření je trvale udržitelný rozvoj lesů, preferujících přirozenou obnovu lesních porostů s bohatou druhovou skladbou.
Během uplynulých let jsme realizovali v honitbě řadu opatření, s cílem zkvalitnit podmínky pro chov zvěře. V lesní honitbě šlo především o zakládání a údržbu políček a pastevních ploch pro zvěř. Samozřejmostí je údržba sítě lesních okrasných palouků, zvyšujících estetickou hodnotu lesního prostředí a současně obohacujících potravní možnosti zvěře.
Problematiku posledních let, nedostatek vody v krajině a její dostupnost, se snažíme řešit budováním mokřadů, tůní a napajedel.
Trvalý remízek
Obec Třesov
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2009
Náklady: 134 000 Kč
Dobrovolnické hodiny: 150
Vysázeli jsme trvalý remízek na ploše 0,23 ha. Vysázeno bylo 1150 sazenic stromů a keřů a 45 jabloní.
Dnes je na místě zapojený porost, který poskytuje kryt a potravu pro zvěř.
*drrmt*
Stromořadí Třesov
Obec Třesov
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2008
Náklady: 43 500 Kč
Dobrovolnické hodiny: 50
Výsadba stromořadí u obecní cesty. Celkem 56 stromů (hrušeň, jeřáb, třešeň, slivoň) a 90 ks keřů (zimolez, brslen, ptačí zob). Délka výsadby cca 400 m.
*drrmt*
Stromořadí Vyhlídka
Obec Okarec
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2008
Náklady: 43 500 Kč
Dobrovolnické hodiny: 60
Výsadba stromořadí podél polní cesty. Bylo vysázeno celkem 56 stromů (třešeň, jeřáb, jabloň, hrušeň) a 90 keřů (ptačí zob, hloh, brslen). Celková délka stromořadí je cca 40 m.
*drrmt*
Trvalý remízek
Obec Okarec
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2007
Náklady: 165 000 Kč
Dobrovolnické hodiny: 80
Vysázeli jsme trvalý remízek na ploše 0,52 ha. Vysázeno bylo 2480 sazenic stromů a keřů a 50 ks jabloní. Dnes je zde zapojený porost poskytující kryt a potravu pro zvěř.
*drrmt*
Stromořadí Boroví
Obec Třesov
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2007
Náklady: 54 800 Kč
Dobrovolnické hodiny: 50
Výsadba stromořadí u obecní cesty. Celkem bylo vysázeno 78 stromů (hrušeň, jeřáb, jabloň, slivoň) a 180 keřů (hloh, brslen, ptačí zob). Celková délka výsadby cca 550 m.
*drrmt*
Stromořadí Okarec
Obec Okarec
, okres Třebíč
Rok dokončení: 2007
Náklady: 68 700 Kč
Dobrovolnické hodiny: 150
Výsadba stromořadí podél polní cesty. Celkem vysázeno 96 stromů (třešeň, jeřáb, jabloň) a 240 keřů (ptačí zob, brslen, ptačí zob, růže). Celková délka stromořadí je cca 670 m.
*drrmt*